Menu

Tebe Gada

o produktach i zespołach

Zarządzanie jest dość nudne

tebe

W zarządzaniu większość zajęć to rzeczy powtarzalne. Trzeba je robić konsekwentnie i przez długi czas niewiele zmieniając. Bez względu na to, czy zarządza się ludźmi czy samym sobą. Osoby twórcze często mają z tym problem.

Obiegowa opinia mówi, że menedżer zarabia więcej niż przeciętny pracownik a nic przy tym nie robi. Zarządzać można również samym sobą i w zasadzie każdy z nas to robi, też obok "prawdziwej pracy" - zajmujemy się tym, co zrobiliśmy i tym, co zrobimy. Im lepiej to robimy, tym jesteśmy skuteczniejsi. Wkład szefa i menedżera projektu też stanie się największy dopiero, gdy podlegający mu ludzie zrobią wszystko co trzeba i tak jak trzeba.

Jedno z określeń mówi, że zarządzanie to planowanie i realizacja. Choć jest uproszczeniem, pokazuje ważne składniki. Planowanie i podejmowanie decyzji o tym, w co się zaangażować, to interesująca aktywność intelektualna. Jednak realizacji w zarządzaniu jest znacznie więcej.

Wyobraźmy sobie, że z zespołem ustaliliśmy plan działania. Ileś ważnych rzeczy na najbliższy rok lub sześć miesięcy. Wtedy w najbliższych miesiącach to przede wszystkim o tych rzeczach powinniśmy rozmawiać. Nie trzeba za dużo wymyślać określając agendy na kolejne spotkania. Warto skupić się i znaleźć sposób na śledzenie postępów planu.

Zarządzanie to przede wszystkim praca z ludźmi. Wykonując ją wpływa się na ich zachowania wzmacniając pożądane i poprawiając pozostałe. Tu zmian nie osiąga się w miesiąc. Na kolejnych spotkaniach jeden na jeden (z pracownikami czy też samym sobą) powinnismy wracać do wcześniejszych tematów, planów i ustaleń. Nie mogą polegać na ciągłym otwieraniu nowych spraw i dorzucaniu wątków. W takim podejściu nic nigdy nie jest zamknięte. By jednak wracać do ustaleń trzeba je mieć. Do tego potrzeba staranności i skrupulatności np. związanej z zapisywaniem. To jedna z rzeczy, które mogą wydać się po prostu "nudne"..

Ta nuda jest tu niezbędna. Ona wynika z minimalizacji liczby elementów, które się zmieniają. Zarządzanie powinno się na nich skupiać i zajmować się tylko tym, do czego ma doprowadzić. Jest i musi być przestrzeń na niespodzianki. Jednak główne tematy, dopóki ich nie rozwiążemy np. osiągając cele, powinny wracać.

Powtarzam tu tę nudę bo to nośne określenie. Z jej powodu przejście do zarządzania może być trudne dla osoby, która wcześniej coś wytwarzała. W lepszej sytuacji są scrummasterzy i project managerowie, którzy jak wiadomo "nic nie robią". Osoby, które kodują, projektują lub piszą są przyzwyczajone do oglądania efektów swojej pracy. W porównaniu z nudą zarządzania, nawet malowanie płotu może być bardziej satysfakcjonujące. Choć jak wiemy, Tomek wolał tym zarządzić, niż sam malować...

Nie chcesz przegapić wpisu? Zapisz się na newsletter.
Piszę najwyżej raz na 2 tygodnie, mail przychodzi raz na miesiąc.

Komentarze (5)

 • Gość: [saweyer] *.play-internet.pl

  A w drugą stronę jak to będzie Twoim zdaniem wyglądać? Od zarzadzania do robienia?

 • tebe

  Mam problem z "w drugą stronę". Żeby czymś zarządać w większości przypadków lepiej wiedzieć, jak to się robi. Nie chodzi nawet dokładnie o "tę" rzecz (np. pracę w axure czy pisanie w konkretnym języku) ale raczej o kategorię. W przeciwnym wypadku trudno prowadzić rozmowę tak, by pomogła osobie, z którą pracujemy. Bo np. nie wiemy o co pytać.
  Jeśli ktoś jest doświadczonym menedżerem i postanawia np. nauczyć się projektowania, to w jakimś sensie może zaczyna właściwie od zera. Na pewno pomoże mu przy tym doświadczenie procesowo - organizacyjne. Chyba, że zarządzał produkcją czy sprzedażą, które trochę różnią się od pracy twórczej.
  Ciekawe pytanie i chyba rzadka sytuacja.

 • Gość: [sawyer] *.static.ip.netia.com.pl

  Dzięki za odpowiedź.
  Z innej beczki. Nie potrafię znaleźć w Twoich postach niczego o komunikacji szefa do zespołu. A ciekaw jestem jak sobie z tym radzisz, jakie masz do tego podejście? Pisałeś coś o tym?
  Jak efektywnie komunikować trudne decyzje, zmiany.

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  Nudne i stresujące

 • tebe

  @sawyer Nie, nie pisałem o tym. Spróbuj tego:
  hbr.org/2017/07/the-science-of-pep-talks.html

© Tebe Gada
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci